Naspäť

Kedy vyhľadať čeľustného ortopéda?

Kedy vyhľadať čeľustného ortopéda?

Zubné strojčeky sú často vnímané ako poznávacie znamenie teenagerov. Faktom však je, že na prvú návštevu čeľustného ortopéda môže byť u „násťročného“ potomka už neskoro.

Na mliečnych zuboch záleží

Znie to možno ako klišé, ale zodpovednosť za zdravý a funkčný chrup leží primárne na pleciach rodičov. Tí by mali mať zúbky svojho dieťaťa „v hľadáčiku“ už od momentu, kedy sa začnú prerezávať, teda okolo  6. mesiaca.  Všetkých 20 mliečnych zubov by  vaše dieťa malo mať prerezaných v 3. roku života, no prvú návštevu zubného lekára s ním absolvujte pokojne aj skôr, napríklad po 2. narodeninách, aby sa aspoň zoznámilo s lekárom a prostredím zubnej ambulancie. Predstava, že na mliečnom chrupe nezáleží je mylná a nebezpečná, pretože predčasne odstránené mliečne zuby môžu výrazne prispieť k vzniku odchýlok v trvalom chrupe. Preto platí, že ak sú zúbky pokazené, treba ich čo opraviť najskôr, aby mohli ďalej držať miesto pre svojich nasledovníkov.

Viečko a krabička

Ďalší dôvod, pre ktorý netreba prvú preventívnu prehliadku odkladať, je aj možný výskyt čeľustno-ortopedických anomálií. Je pravdou, že pri mliečnom chrupe sa aktívna liečba strojčekom zahajuje len vo výnimočných prípadoch, no kvôli sledovaniu prípadných odchýlok niekedy navštevujú špecializované ambulancie aj 3-4 ročné deti. Prvým varovným signálom, že niečo nie je v poriadku, môže byť aj na pohľad „roztomilý zlozvyk“ cmúľania palca, prípadne dýchanie ústami. Včasným odstránením  zlozvyku sa stav spontánne upraví. Ako rodič si však všímajte aj postavenie zubov a čeľustí. To ideálne odborníci vysvetľujú na jednoduchom príklade krabičky s viečkom. Viečko je čeľusť a krabička je sánka. Tak ako viečko tesne prekrýva krabičku, musia horné zúbky prekrývať tie dolné. Horný zubný oblúk by teda mal byť o niečo širší ako ten dolný.

Porovnávajte len doma

Pokiaľ ide o budúcnosť zubov vášho dieťaťa, „do tuhého“ ide už v období zmiešaného chrupu. Začína prerezávaním prvých trvalých zubov, čo nemusia byť vždy len rezáky. Veľmi často sú to napríklad trvalé šestky. Rodičia sa zvyčajne zbytočne stresujú porovnávaním počtu zubov svojho dieťaťa a jeho rovesníkov. Je to zbytočné, u niektorých detí totiž môže dôjsť k oneskorenému prerezávaniu, u iných naopak k predčasnému. Pozornosť treba zbystriť v prípadoch, ak je nový trvalý zub prerezaný len na jednej strane a jeho „dvojča“ na opačnej  strane pár mesiacov „mešká“.  Príčiny môžu byť rôzne –  od nedostatku miesta až po prekážku, ktorá zubu bráni sa prerezať. Je možné aj to, že zúbok sa vôbec nezaložil, a preto je vhodné nechať už v tomto  období dieťaťu zhotoviť panoramatický  snímok celého chrupu. No a v neposlednom rade ešte jedna dôležitá pripomienka pre rodičov – dbajte na pravidelnú a precíznu hygienu chrupu. Neprenášajte zodpovednosť na dieťa, čistite si zuby spolu s ním a kontrolujte ho. Napokon, môžete mať z toho celkom zábavný rodinný rituál 🙂 .

Obrátený zhryz, prekážka v prerezávaní stredného rezáku
Obrátený zhryz, prekážka v prerezávaní stredného rezáku
Nesprávne postavenie sánky a čeľuste
Nesprávne postavenie sánky a čeľuste

Čas na čeľustného ortopéda

Okrem „počítania“ zubov je v období zmiešaného chrupu potrebné sledovať aj vývoj čeľustí. Inými slovami, spomínanú „krabičku s viečkom“ kontrolujte aj naďalej. Ak je sánka väčšia ako čeľusť, dolné zuby prekrývajú horné a dochádza k tzv. obrátenému  zhryzu. Ak je sánka menšia, môžu predné zúbky neprirodzene trčať dopredu, alebo sú sklopené tak, že kompletne prekrývajú dolné zúbky. Tieto odchýlky si určite všimne aj váš zubný lekár na preventívnej prehliadke, prípadne mu o svojich pochybnostiach povedzte. Včasnou návštevou u čeľustného ortopéda vo veku 8-9 rokov nič nepokazíte. V najlepšom prípade budete do dospelosti chodiť na krátke kontroly, či je všetko v poriadku. V tom najhoršom budete mať pred každou návštevou dilemu, akú farbu nočného strojčeka a aké farebné kombinácie gumičiek si má Vaše dieťa vybrať na fixný strojček.

Máte pochybnosti? Čeľustného ortopéda môžete na našej stránke vyhľadať aj sami. Výmenný lístok na konzultáciu nepotrebujete.

Lepšie neskoro, ako…

Ak máte doma v úvode spomínaného teenagera, v ideálnom prípade už v tomto období dokončujeme liečbu, ktorú sme začali v zmiešanom chrupe. Rieši sa nedostatok miesta pre zuby,  plánuje sa liečba u pacientov, ktorí nemajú niektoré zuby založené alebo o ne prišli. No ak ste si práve uvedomili, že u čeľustného ortopéda ste ešte neboli, nezúfajte. Medicína napreduje míľovými krokmi a aj na trvalom chrupe dokážeme v teenagerskom veku ešte mnohé vyriešiť. Vytiahnuť pomocou fixných strojčekov zuby uložené v kosti, upraviť rast čeľustí pomocou špeciálnych súčastí strojčeka tak, aby sa do budúcna nemusel plánovať žiadny chirurgický zákrok. Samozrejme, naším najväčším nepriateľom je čas, preto príďte čo najskôr.

Dr. med. dent. Marián Sabo
Dr. med. dent. Marián Sabo
Prezident Slovenskej ortodontickej spoločnosti