Naspäť

Ako na ústnu hygienu pri liečbe strojčekom?

Mnoho ľudí od liečby strojčekom odrádza obava, ako zvládnu hygienu. Predstava čistenia zubov, na ktorých sú nalepené zámky pospájané drôtikmi im príde príliš komplikovaná. Boja sa, že im strojček pokazí zuby, alebo že bez zubnej kefky sa už z domu nepohnú ani na krok. Aká je skutočnosť?

Hygienu pri čeľustno-ortopedickej liečbe nijako výrazne neovplyvňuje to, čo máte fixný strojček alebo fóliový aparát, teda tzv. neviditeľný strojček. Typ strojčeka znamená len drobné rozdiely v postupe. Hygiena pri liečbe strojčekom sa dokonca nijako významne nelíši od toho, ako by mala vyzerať  vaša ústna hygiena bez strojčeka. V princípe ide totiž vždy len o dve veci – zdravie zubov a vaše celkové zdravie. Pokazené zuby, mŕtve zuby a infekcie, ktoré z nich môžu vzniknúť totiž ovplyvňujú nielen samotné zuby a okolité tkanivá, ale napríklad aj imunitný systém, srdcový sval a iné orgány. A to bez ohľadu na to, či máte strojček alebo nie. Zároveň tiež platí, že dobre zvládnutá hygiena zubov je základnou podmienkou liečby strojčekom.

Fixný strojček

Pri fixnom aparáte bývajú na zuboch nalepené tzv. zámky, ktoré sú spojené čeľustno-ortopedickým drôtikom. Táto konštrukcia potom pre zbytky jedla vytvára viac „príležitostí“ na to, aby sa v nej zachytili. Na ich odstránenie však nepotrebujete žiadny špeciálny „arzenál“ ani know-how. Stačí pár minút času navyše a viac trpezlivosti.

Zvyšok článku nájdete tu sabosmartorto.sk/ako-na-ustnu-hygienu-pri-liecbe-strojcekom/

Dr. med. dent. Marián Sabo
Dr. med. dent. Marián Sabo
Prezident Slovenskej ortodontickej spoločnosti