strojček pre dospelých

Strojček pre dospelých

Pri čeľustnoortopedických aparátoch u dospelých nehrá vek rozhodujúcu rolu. To znamená, že ak vyhľadáte skúseného čeľustného ortopéda, aj vo vašom prípade môžete so správne navrhnutým liečebným plánom dosiahnuť výborné výsledky. U dospelých má ortodontická liečba viaceré špecifiká.

1

Liečbu fixným ani snímateľným strojčekom zdravotná poisťovňa dospelým neprepláca.

2

Poisťovňa neprepláca ani prípadné chirurgické zákroky, ktoré bývajú pri niektorých diagnózach potrebné ešte pred korekciou chrupu strojčekom.

chirurg ikona
kreslo ikona

3

Dĺžka tzv. retenčnej fázy môže byť v prípade niektorých diagnóz u dospelých dlhodobá až doživotná.

Čo vás čaká?

šípka

Vstupná konzultácia

Na vyšetrenie u čeľustného ortopéda nepotrebujete výmenný lístok. Konzultácia spravidla zahŕňa vyšetrenie postavenia zubov a čeľustí, mäkkých tkanív a RTG. Na jeho základe lekár navrhne ďalší postup.

šípka

Diagnostika a stanovenie liečebného plánu

Pomocou ďalších diagnostických metód  a analýz vypracuje čeľustný ortopéd liečebný plán s predpokladanou dĺžkou liečby, jej priebehom aj cenou a navrhne vhodný typ strojčeka. Nechajte si poradiť – aj keď je predstava neviditeľného strojčeka pre dospelého veľmi lákavá, niekedy čeľustný ortopéd odporučí fixný strojček. Aj v tomto prípade však existuje esteticky veľmi elegantné riešenie – keramické zámky.

šípka

Liečba

Priemerná dĺžka liečby fixnými aparátmi u dospelých je približne 2 roky. Pri náročných diagnózach, kde sú potrebné aj chirurgické zákroky, sa doba liečby pohybuje okolo 3 rokov.

šípka

Retenčná fáza

Po ukončení liečby je dôležité zastabilizovanie zubov v novej pozícii pomocou tzv. retenčných aparátov. Tie môžu byť fixné (nalepené na zuboch z vnútornej strany oblúka) alebo snímateľné (tzv. nočné dlahy). U dospelých môže byť táto fáza dlhodobá (2-3 roky) v niektorých ťažkých prípadoch až doživotná.