Naspäť

Poznáte 5 najčastejších mýtov o strojčekoch?

Poznáte 5 najčastejších mýtov o strojčekoch?

Mnoho ľudí nevyhľadá čeľustného ortopéda alebo nedosiahne želaný výsledok liečby len preto, že uverili niektorému z mýtov. Nepatríte náhodou medzi nich aj vy?

Mýtus 1: Na krivé zuby sa nezomiera.

Pravda: Nezomiera, ale…. Trochu vám ten život s krivými zubami priblížime. Predstavte si, že máte 35 rokov a pri každom väčšom súste či zívnutí vám vyskakuje sánka. Postupne sa pridajú pichanie a bolesti v kĺbe, lebo váš zhryz je doslova skolabovaný. Krivé zuby vám môžu zničiť sklovinu alebo si nimi v podnebí doslova „vyhryziete“ dieru. Aj to sú dopady neliečených čeľustno-ortopedických anomálií. To, čo v neskoršom veku riešia veľké rekonštrukčné operácie za desaťtisíce eur, mohol predtým skorigovať strojček za niekoľko stoviek eur. Preto na návštevu čeľustného ortopéda nikdy nie je neskoro. Pokojne príďte aj po 30., 40., či 50. narodeninách. Pre úspech čeľustno-ortopedickej liečby vek nie je fatálnym limitom.

Mýtus 2:  Mne strojček nepomôže.

Pravda: Pomôže. Možno máte negatívnu skúsenosť z minulosti, kedy používané techniky ani zďaleka nedosahovali úroveň či výsledky dnešných. A možno ste sa predtým ocitli v rukách nesprávneho lekára. Možno vám povedal, že to celé esteticky vyriešia mostíky či fazety na predných zuboch, čím sa chorý stav vašich zubov a čeľustí iba zafixoval. Preto dajte svojmu zdraviu ešte jednu šancu a vyhľadajte skutočného odborníka . Dnes v drvivej väčšine prípadov dokážeme dosiahnuť takmer dokonalé, a predovšetkým zdravé, zuby so stabilným výsledkom.

Mýtus 3: Existuje strojček, ktorý stačí nosiť v noci.

Pravda: Neexistuje. Nočný strojček je legenda (jedine, že by vaša noc trvala dlhšie ako deň 🙂 ). V skutočnosti ide o snímateľný aparát, ktorý na to, aby bol účinný, musí byť počas aktívnej liečby nosený 16 až 18 hodín denne. Používa sa na liečbu mnohých závažných diagnóz už v predškolskom veku. Dokáže výrazne zlepšiť ich stav, aj predísť závažným komplikáciám v puberte alebo dospelosti. Po aktívnej fáze liečby, trvajúcej necelý rok, pacient počas spánku používa takzvané retenčné aparáty, ktorých úlohou je udržať dosiahnutý výsledok. Ak však takýmto spôsobom (iba v noci) používa už samotný snímateľný aparát  – odtiaľ aj to ľudové pomenovanie „nočný strojček“- sú to (zo strany rodičov aj zdravotnej poisťovne) zbytočne vyhodené peniaze.

Mýtus 4: Liečba končí sňatím strojčeka.

Pravda: Nekončí. Čeľustno-ortopedická liečba má svoje pravidlá a postupnosť – viac sa o nich dočítate tu. Jedným z nich je aj to, že po tzv. aktívnej fáze liečby nastupuje tzv. retenčná. Inými slovami, strojček vymeníte za iné  – udržiavacie – aparáty, ktorých úlohou je čo najdlhšie udržať dosiahnutý stav. Niektoré sú pevné, iné snímateľné, niekedy ich stačí nosiť pár mesiacov, občas aj doživotne. Väčšinou sú však decentné a nespôsobujú žiadny významný dyskomfort. A čo je najdôležitejšie, vysnívaný výsledok, ktorý ste spolu s čeľustným ortopédom po dlhých mesiacoch dosiahli, predsa nezahodíte kvôli vlastnej pohodlnosti.

Mýtus 5: Od fixných strojčekov sa kazia zuby.

Pravda: Nekazia. Fixný strojček zuby nekazí, rovnako tak ako neviditeľný strojček nechráni pred kazmi. Za ich vznik si bez ohľadu na strojček môžete sami, a to v dôsledku nedostatočnej hygieny. Potvrdzujú to aj štúdie – ak si človek nečistí zuby a medzizubné priestory už pred liečbou, je vysoko pravdepodobné, že si ich nebude čistiť ani počas liečby strojčekom. Ale buďme optimisti – možno vás práve strojček bude motivovať k tomu, aby ste zuby čistili pravidelne a dôkladne. A napokon, v najhoršom prípade ich vieme opraviť aj počas liečby.

Dr. med. dent. Marián Sabo
Dr. med. dent. Marián Sabo
Prezident Slovenskej ortodontickej spoločnosti