Naspäť

Áno, aj u dospelého má strojček zmysel

Áno, aj u dospelého má strojček zmysel

Hovorí sa, že lepšie neskoro ako nikdy. Ak ste sa k čeľustnému ortopédovi nedostali ako dieťa alebo teenager, objednajte sa čím skôr. Ide o viac, ako len pekný úsmev…

Nikdy nie je neskoro

Fotíte sa výlučne bez širokého úsmevu a pri rozprávaní gestikulujete tak, aby ste odpútali pozornosť od zubov, z ktorých máte už od puberty komplexy? Ak popritom sami seba presviedčate, že keď ste to už vydržali doteraz, tak…po prečítaní nasledujúcich riadkov zrejme budete nepríjemne prekvapení. Zmierenie sa s „krivými zubami“ môže kde-kto interpretovať ako životný nadhľad a „sebaprijatie“, v skutočnosti však nejde o nič iné, ako o oddialenie problému, ktorý vás raz aj tak dobehne. Nie(len) vizuálne, ale najmä zdravotne. Lebo tak ako starnutie ovplyvňuje kondíciu celého organizmu, vaše ústa nie sú výnimkou. Anomálie v postavení zubov, zubných oblúkov, či dokonca čeľustných kostí sa môžu s vekom zhoršovať a prinášať so sebou nepríjemné zdravotné riziká a následky.

Krivé zuby stratíte skôr

Najčastejším problémom u pacientov po tridsiatke býva tzv. terciárne stesnanie. Ide o krivenie sa dolných rezákov po ukončení rastu sánky, ktoré komplikuje čistenie zubov, a tým pádom vytvára ideálne podmienky pre tvorbu zubného kameňa. Ten môže spôsobovať postupné odhaľovanie krčkov dolných predných zubov až ústup ďasien. Často sú tiež diagnostikované rozdiely v postavení čeľustí – typická je menšia sánka, ktorú výrazne prekrýva horná čeľusť. Vekom sa tento nepomer ešte zvýrazňuje – vizuálne ho spozorujete podľa ustupujúceho profilu tváre s nevýraznou bradou a často aj predkusom rezákov. Ortodontická odchýlka sa však môže prejavovať aj „zvukovo“, resp. chrápaním. Nesprávne uloženie sánky má totiž zároveň za následok aj zúženie horných ciest dýchacích v mieste, kde na ne sánka nalieha, čo môže postupne viesť až k rozvinutiu tzv. spánkovej apnoe. Medzi ďalšie bežné ortodontické diagnózy dospelých patrí aj tzv. progénia (uloženie sánky príliš dopredu) či otvorený zhryz, kedy sa ani pri maximálnom zahryznutí horné a dolné predné zuby nedotýkajú. Ak sa vám to stále javí len ako estetický nedostatok, s ktorým sa dá žiť, pridávame ešte jeden fakt. Pri všetkých spomínaných odchýlkach sú jednotlivé skupiny zubov nerovnomerne zaťažované. Niektoré zuby nie sú pri žuvaní používané vôbec, iné sú zaťažované nadmerne, a to môže viesť k ich skorším stratám. Inými slovami, radšej riešiť strojček ako nové zuby…

Motivácia rozhoduje

A teraz tie lepšie správy. Vo všeobecnosti nemá vek pacienta na čeľustno-ortopedickú liečbu určujúci dopad a pre skúseného odborníka nepredstavuje žiadny zásadný problém. Samozrejme, liečba bude zrejme zdĺhavejšia ako u dieťaťa  a zdravotná poisťovňa vám ju nepreplatí. No na druhej strane môže predísť mnohým už vyššie spomínaným komplikáciám. Dokáže korigovať ďalší vývoj orofaciálneho systému, dokonca vám ju môže odporučiť zubný lekár pri liečbe parodontitídy alebo pri plánovaní implantátov. Častokrát výsledky liečby u dospelých predčia všetky očakávania. Ako je to možné? Možno ste ako dieťa strojček používali, alebo ste počuli historky o tom, ako váš kamarát so strojčekom „švindľoval“ a mal ho viac v krabičke ako v ústach. Dnes si ako dospelý človek, ktorý si ortodontickú liečbu hradí z vlastného vrecka, zrejme poviete, že to bolo detinské a hlúpe. Áno, aj to je jeden z dôvodov, prečo môže byť liečba dospelého pacienta síce zložitejšia, no stále úspešná a s udržateľnými výsledkom. Dospelý človek má totiž celkom inú motiváciu dodržiavať rady lekára.

Nechajte to na odborníka

Či už vám krivé zuby bránia v úsmeve alebo ste práve znervózneli z toho, čo všetko môže nastať neskôr, odporúčame aspoň vstupnú konzultáciu u čeľustného ortopéda. Minimálne sa dozviete, aké sú vaše prognózy a možnosti liečby. Napokon, práve tie vás možno príjemne prekvapia. Moderné technológie totiž priniesli obrovský posun aj v oblasti dizajnu strojčekov. Klasické kovové zámky lepené na korunky zubov už majú aj krajšie alternatívy z plastu, keramiky či zafíru. Sú menej nápadné a podľa typu materiálu môžu byť vo farbe vašich zubov alebo dokonca takmer priehľadné. Ďalšou, menej komfortnou variantou sú kovové zámky lepené na zuby z vnútornej strany od jazyka. No a v neposlednom rade sú to tzv. neviditeľné strojčeky –  teda dômyselný systém priehľadných dláh, ktoré si  pacient nasadzuje sám a podľa pokynov lekára ich mení.

Napriek tomu, že škála estetických typov strojčekov je viac než bohatá a najmä sociálne siete sú plné „skvelých ponúk“, my odporúčame jediné. Nechajte si poradiť od certifikovaného čeľustného ortopéda a dôverujte mu. Určite vám vyberie typ strojčeka, ktorý splní nielen vaše estetické požiadavky, no zároveň bude pre potreby vašej liečby tým najefektívnejším riešením.

Čeľustného ortopéda si môžete na našej stránke vyhľadať aj sami. Výmenný lístok na konzultáciu nepotrebujete.

Dr. med. dent. Marián Sabo
Dr. med. dent. Marián Sabo
Prezident Slovenskej ortodontickej spoločnosti